Finding a Job

Polku työhön

Kotoutumisaikasi on loppu, eikä sinulla ole työtä?

Polku työhön on toinen mahdollisuus työttömälle maahanmuuttajalle

Opintojen sisältö

  • Opit suomalaisen yhteiskunnan toiminnasta ja ammateista.
  • Osaat etsiä koulutusta ja hakea työtä.
  • Opit käyttämään suomeksi Office-ohjelmia, sähköpostia ja
    työnhakupalveluja mol.fi ja monster.fi.
  • Autamme sinua uudistamaan CV:si ja laatimaan työhakemuksia.
  • Opit työelämässä tarvittavaa suomea.
  • Keskustelet työelämän arvoista raamattuaiheisilla oppitunneilla.

Kenelle Polku työhön -koulutus sopii?

Polku työhön on koulutusta maahanmuuttajalle, jonka kotoutumisaika on
päättynyt. Koulutus on työttömän sivutoimisia opintoja, jotka eivät
estä kokoaikatyön vastaanottamista tai TE-palveluissa asiointia.

Vastaava opettaja, Marja-Kaarina Marttila, rehtori

Ilmoita TE-toimistoon koulutukseen osallistumisesta.

Koulutuksen rakenne

Viikossa on 24 lähiopetustuntia (à 45 min.).
Opetusta on ma-pe klo 8.45-14.30.

Opiskelijan tekemistä tehtävistä annetaan arviot ja lopuksi opiskelija saa osallistumistodistuksen.

Opiskelet seuraavia aiheita:
Suomen kieli, työelämä- ja yhteiskuntatieto, ATK-taidot

Koulutuksessa saat opinto-ohjausta. Ohjauksessa pyritään kartoittamaan opiskelijan vahvuuksia ja aikaisempaa osaamista.

Yhdestä viikosta opiskelija maksaa 10 euroa (hintaan sisältyy lounas ja päiväjuoma).

Vastaava opettaja

Rehtori Marja-Kaarina Marttila

rehtori
Marja-Kaarina Marttila
marja-kaarina.marttila@sro.fi
p. 09 5123 9119.

Suomen kielen opettaja

Annasara Toivanen
annasara.toivanen@sro.fi
p. 09 5123 9128

Yhteydenotot ja tiedustelut

Merja Rantala
opintosihteeri@sro.fi
p. 09 5123 9124

Syksyn 2020 kurssit

Kurssi M14.-18.9.2020

Kurssi N 5.-9.10.2020

Kurssi O 26.-30.10.2020

Kurssi P 16.-20.11.2020

Kurssi Q 7.-11.12.2020

Kevään 2021 kurssit

Kurssi R 18.-22.1.2021

Kurssi S 8.-12.2.2021

Kurssi T 1.-5.3.2021

Kurssi U 22.-26.3.2021

Kurssi V 19.-23.4.2021

Kurssi X 17.-21.5.2021

Kurssi Y 7.-11.6.2021

Tartu toiseen mahdollisuuteen. Lähetä hakemuksesi nyt!